Oksijen Konsantratörü

Oksijen Konsantratörü

Oksijen Konsantratörü; Sürekli oksijen üreten cihazlara oksijen konsantratörleri denmektedir, bulunduğu ortamdaki gazı alıp oksijen gazı hariç diğer gazları ayrıştırıp dışarı atması ve sistem kalan oksijen gazını ise kullanıcıya aktarma yapan oksijen cihazları oldukça kullanışlıdır. Elektrik ile çalışan ve genellik bir çok marka 24 saat çalışabilen sistemlere sahiptir. Oksijen konsantratörü almak isteyenlerin bizleri arayıp bil ve fiyat alabilecekleri My ticaret sizlere hizmet vermekten gurur duymaktadır.

 

Oksijen Terapisi Ve Migren Tedavisi

Danimarka’da araştırmacılar, motorlu taşıtların egzozunda bol miktarda bulunan karbon monoksitin yanı sıra sigara dumanı ve barbekü çukurlarında çıkan oksijen azaltıcı etkiyi inceliyorlar. Avrupa’da bir çok doktor, hastalarını düşük karbon monoksit seviyelerini teneffüs edip dolaşımdaki etkiyi değerlendirmek için beyin taramalarına gönderiyorlar. Bu çalışmada oksijen seviyeleri ve baş ağrılarının görülme sıklığı da izlenmekte olup, ön sonuçlar, metropolit bölgelerdeki hava kalitesinin bazı hastalarda migren hastalığının kötüleşti- rici olabileceğini göstermektedir.

Şimdiye kadar, migren araştırmacıları, beyindeki baş ağrısı ataklarıyla tam olarak bağlantılı bir şey bulamadılar. Bilinen şey, görsel auraların kesinlikle daha düşük dolaşıma bağlı olmasıdır. Bazı hekimler, aura fazı baş ağrısına yol açtıktan sonra beyin hücrelerinin oksijen açlığı altında kaldıklarına inandıklarından migren tedavisinde oksijen tedavisinin kullanılması desteklenmektedir.

 

Oksijen Terapisi Nasıl Çalışır?

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Mayo Clinic hekimleri, migren hastalarına dakikada 6-8 litre oksijen tedavisi uygulamıştır. Yüzde 100 oksijen terapisini uygularken, araştırmacılar, aura evresinde oksijen verildiğinde hastaların önemli bir rahatlama duyduklarını fark ettiler. Oksijen terapisinin beyin fonksiyonuna etkisi, aura ve baş ağrısı fazları arasındaki kan akışının acıya neden olduğu yönündedir. Oksijen tedavisi beyindeki dolaşımı, baş ağrısına neden olmayan bir seviyeye düşürür.

 

Terapötik Oksijen Alımı

Migren hastaları için iki adet yüksek akışlı oksijen verme yöntemi vardır:

  • Hiperbarik – Hastalar % 100 oksijen serbestçe aktığı kapalı bir odaya girerler.
  • Normobarik – Hastalar, oksijenlerini bir yüz maskesi aracılığıyla alırlar.

Terapötik amaçlı verilen oksijen genellikle dakikada yedi litre oranında akar. Tek bir oturum 10-20 dakika sürer; Bu nedenle, bazı hastalar oksijen deposu ve maskesini evde kurabiliyorlar, çünkü terapi görsel aura başlangıcında daha etkilidir. Maalesef, tüm kronik migren hastaları oksijen tedavisinden kurtulamazlar. Aslında rahatlama geçiren hastaların birçoğu aslında migren muzdarip değil, yine de kendi başlarına kaybolmuş olan küme baş ağrısı çekmektedir. Oksijen terapisinin neredeyse hiçbir yan etkisi olmasa da, çok pratik olduğu düşünülmemektedir. Evde çok zaman geçiren hastalar en iyi adaydır, ancak bu tedavi çoğunlukla semptomatiktir ve akut yanıttır. Koruyucu tedavi stratejileri, oksijen tedavisi görmeyi seçen migren hastaları tarafından terk edilmemelidir.

 

Oksijen Terapisi Ve Araba, Tren Ve Otobüs Seyahatleri

Doktorunuz Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının KOAH belirtilerini yönetmenize yardımcı olması için oksijen tedavisi önermişse ya da oksijen terapisi alınan bir başka akciğer hastalığına sahipseniz, özellikle de seyahat ederken ekipmanınızı nasıl kullanacağınızı öğrenmek önemlidir. Doktorunuz ya da başka bir sağlık uzmanınız, ekipmanın çeşitli durumlarda nasıl kullanılacağını size öğretebilir. Şüpheniz olduğunda, her zaman doktorunuzdan tavsiye isteyin. Yazımız, oksijen terapi ekipmanları ile seyahat etmek için aşağıdaki ipuçlarına sahiptir.

 

Seyahat İpuçları Nelerdir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç camlarınızı açın: Oksijen terapisi ekipmanı bir miktar gaz çıkarır ve aracınızda oluşmasına izin verilmemelidir. O yüzden seyahat esnasında araba camlarını hastaları fazla etkilemeyecek şekilde aralık bırakılmalıdır.

  • Oksijen Tüplerini Dik Tutun: Oksijen Tüpleri Kullanıyorsanız Dik Konumda Saklayın. Kullanılmayan Tankları, Klimalı olmayan bir araba gibi sıcak olabilecek alanlarda saklamayın. Yangın tehlikesi veya bir kaza halinde oksijen tüplerinin öncelikle çıkarılmasını sağlayın. Trende ya da otobüste sıcak olabilecek bagaj veya kompartımanlara yüklenmesine izin vermeyin. Sağlık için kullanılan oksijen tüplerini olumsuz bir durumda diğer insanlarında zarar görebileceğini unutmayın.
  • Önceden Planlayın: Trenle veya uçak ile seyahat ederken, taşıyıcıya oksijen ile seyahat edeceğinizi bildirin. Müşteri hizmetlerine başvurun ve tüm düzenlemelere uyduğunuzdan emin olun. Uçuyorsanız, güvenlikten geçmek için ekstra zaman ayırın. Havaalanında güvenlikle ilgili sorularınız mı var? Güvenlikte önceden oksijen kullanımı için bilgi vererek güvenli bir şekilde oksijen tüplerinin geçişini sağlayın.
  • Açma: Taşınabilir bir konsantratör kullanırken, nakliye sırasında bir güç kaynağına erişemiyorsanız, pilleri şarj ettiğinizden emin olun. Yabancı bir ülkeye seyahat ediyorsanız, uygun adaptörü kullanın. Gidişte de gelişte de pilleri şarj etmelisiniz.

Taşınabilir oksijen tedavisi KOAH’lı seyahat etmeyi kolaylaştırabilir. Durumunuz için hangi taşınabilir oksijen ürünlerini önerdiğini doktorunuzla konuşun. Daha sonra KOAH ile daha fazla özgürlük ve esneklik yaşamaya başlayın. Sağlıklı ve aktif kalma ile ilgİli ayrıntılar hayatınızı kurtarabilir, dikkat oksijen terapisi alan her türlü akciğer hastalığı olan hastalarda çok önemlidir.

28 Kasım 2017
5.297 kez görüntülendi
Contact me
whatsapp
phone
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.