Oksijen Konsantratörü Nedir

Oksijen Konsantratörü Nedir

Oksijen Konsantratörü Nedir; Ortamdaki havalı alıp ayrıştırıp hastaya saf oksijen olarak veren cihazlara oksijen konsantratörü denmektedir. Aynı zamanda oksijen cihazı ve oksijen makinesi diyede bilinmektedir. Elektirik ile çalışmakta olup seyyar modellerinde batarya sayesinden elektirik olmadanda batarya ile kullanılabilmektedir. Yaygın olan ve ekonomik olduğu için daha çok elektirik ile çalışanlar piyasada bulunmaktadır.

 

Oksijen konsantratörü hakkında?

Oksijen konsantratörü, elektrikle çalışarak, havada bulunan oksijeni ayrıştırabilen, tüplerdir. Günümüzde oksijen destek tedavisinde kullanılmaktadır. Havada bulunan oksijen, bir tüp içerisinde saklanarak, hasta kişiye soluması sağlanmaktadır. Günümüzde yaygın olan KOAH hastalığı tedavisinin kesin bir çözümü bulunmamaktadır. Fakat hastaların rahat nefes almalarını ve hastalık sürecini hafif geçirmelerini sağlayacak, oksijen tedavileri uygulanmaktadır. KOAH hastalarında oksijen yetersizliğinden kaynaklanan böbrek ve kalp tahribatı ortaya çıkmaktadır. Oksijen tedavisi uygulanan hastalara, vücudun ihtiyacı olan oksijen verilerek, organların tahribatı engellenmeye çalışılmaktadır.

 

Oksijen tedavisi nasıl yapılır?

Oksijen tedavisi, kronik solunum yetmezliği tedavisinde ve KOAH hastalarına uygulanmaktadır. KKOAH hastalarının kan basıncı genel olarak düşük olduğundan, oksijen seviyesinin hangi basınçta olduğu ölçülerek, ona uygun oksijen verilir. Oksijen hız ve basıncı, hastanın oksijen seviyesine göre ihtiyacı olduğu kadar verilerek tedavi edilir. KOAH ataklarında oksijen tedavisi uygulanırken dikkatli olmak gerekir. Oksijen basıncı doğru şekilde ayarlanmazsa hastanın solunumu durabilir. Hasta kişilere oksijen tedavisi verilirken, burun kanülleri ve maskeler kullanılmaktadır. Burun kanülleri, genellikle en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Çünkü hasta daha rahat yemek yiyip, daha rahat öksürebilmektedir. Kronik solunum yetmezliğine sahip hastalara, oksijen tedavisi gece uykuda uygulanmaktadır. Uykuda verilen oksijen sayesinde, hastanın beyin fonksiyonları daha düzgün çalışarak, kan basıncının düşmesi engellenir.

Oksijen Konsantratörü Hakkında

Oksijen Konsantratörü Nedir

Oksijen tedavisi yararları

Oksijen, tüm canlılar için hayati öneme sahip bir gazdır. Vücutta oluşabilecek herhangi bir tahribatı tedavi edecek olan da oksijendir. Vücuda estetik yönden kozmetik ürünlerle tedaviler uygulanırken, oksijen tedavileri de uygulanmaktadır. Oksijen tedavisi vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak, vücutta biriken toksinleri atmaya yardımcı olur. Güneş lekelerine iyi gelerek, cildin nem ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Vücuttaki sivilce oluşumunu engelleyerek, yaraların kolayca iyileşmesinde etkilidir. Hücre yaşlanmasını önlemektedir. Oksijenin tüm vücuda çok önemli faydaları bulunmaktadır. Fakat her kişiye oksijen tedavisi uygulanamaz. Solunum almakta zorlanan kişilere uygulanırsa, nefesi kesebilir. Vücutta normalden yüksek ateş varsa oksijen tedavisi uygulanamaz. Yaşlı ve obezite hastalarına uygulanmamalıdır. Oksijen tedavisi her kişinin hastalığına göre, belli basınç ve hızda uygulanır. Vücuda oksijen tedavisi uygulandığında, 3 ay vücutta etkileri görülmeye devam etmektedir.

13 Ocak 2018
6.673 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM

 1. Aydın dedi ki:

  Hakikaten ülke olarak çok geliştik. Eskiden bırakın oksijeni, antibiyotik bile zor bulunurdu. Şimdi hastalar daha rahat nefes alsın diye oksijen makineleri çıktı valla helal olsun

  1. admin dedi ki:

   Aydın bey sizinde belirttiğiniz gibi çok gelişti bu tür ürünler ve büyük şehirler dışında bir çok yerde kolayca bulunabiliniyor. Bizim gibi firmalarda daha iyi hizmet için 7-24 kesintisiz hizmet sunarak insanların hayatları kolaylaştırmaktadır. İyi günler.

 2. sait dedi ki:

  Vallahi ne yalan söyleyeyim, Oksijen Konsantratörü ile ilgili bende hiçbir şey bilmiyorum. Maalesef hastalığım sebebiyle internette araştırma yaparken bu siteden tüm bilgileri okudum ve konu hakkında bilgi sahibi oldum. İçerikler gerçekten son derece titiz ve güzel olarak hazırlanmış.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Sait bey, sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere, sitemiz sadece satış değil aynı zamanda sizlere bilgi aktarma ve daha iyi tercih yapmanız için gerekli bilgi ve resimleri koymaktayız. İstanbul geneline servis yapmaktayız ve sziler için 7/24 kesintisiz hizmet vermekteyiz. Her hangi bir sorunuz olduğunda lütfen bizlerle iletişime geçiniz. İyi günler dileriz.

 3. Nedim dedi ki:

  Bizde de seyyar modeli var, küçük kardeşim bronşit bu yüzden bu oksijen cihazından destek alıyor. Tekerlekli modeli var sürükleye sürükleye kolayca evde yer değiştirebiliyoruz.

  1. admin dedi ki:

   Nedim bey her ikisini de almışsınız. Bu arada kardeşinize geçmiş olsun acil şifalar dileriz. Marka ve model değişir ama 3-4 ayda veya modele göre 6 ay – 1 yıl gibi süre zarfında mutlaka bakım yaptırınız. İyi günler.

 4. Aynur dedi ki:

  Ben de güç nefes alıyorum sanırım solunum yetmezliği var. Bu hafta doktora gittiğimde bu oksijen cihazını da kullanabilir miyim diye soracağım çünkü hakikaten çok zor nefes alıyorum bu cihaza ihtiyacım var.

  1. admin dedi ki:

   Aynur hanım doktora baş vurmadan almayınız diye sizlere tavsiye edelim, Nefes darlığının bir çok sebebi olabilir, yani nefes darlığı çeken hastalarda illa oksijen yetmezliği vardır denemez, belki ufak bir ilaç tedavi ile geçecek bir hastalığınız var. Bu nedenle doktorunuza tedavi olduktan sonra karar vermeniz çok daha doğru olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
WhatsApp chat