Oksijen Konsantratörü Nedir

Oksijen Konsantratörü Nedir

Oksijen Konsantratörü Nedir; Ortamdaki havalı alıp ayrıştırıp hastaya saf oksijen olarak veren cihazlara oksijen konsantratörü denmektedir. Aynı zamanda oksijen cihazı ve oksijen makinesi diyede bilinmektedir. Elektirik ile çalışmakta olup seyyar modellerinde batarya sayesinden elektirik olmadanda batarya ile kullanılabilmektedir. Yaygın olan ve ekonomik olduğu için daha çok elektirik ile çalışanlar piyasada bulunmaktadır.

 

Oksijen konsantratörü hakkında?

Oksijen konsantratörü, elektrikle çalışarak, havada bulunan oksijeni ayrıştırabilen, tüplerdir. Günümüzde oksijen destek tedavisinde kullanılmaktadır. Havada bulunan oksijen, bir tüp içerisinde saklanarak, hasta kişiye soluması sağlanmaktadır. Günümüzde yaygın olan KOAH hastalığı tedavisinin kesin bir çözümü bulunmamaktadır. Fakat hastaların rahat nefes almalarını ve hastalık sürecini hafif geçirmelerini sağlayacak, oksijen tedavileri uygulanmaktadır. KOAH hastalarında oksijen yetersizliğinden kaynaklanan böbrek ve kalp tahribatı ortaya çıkmaktadır. Oksijen tedavisi uygulanan hastalara, vücudun ihtiyacı olan oksijen verilerek, organların tahribatı engellenmeye çalışılmaktadır.

 

Oksijen tedavisi nasıl yapılır?

Oksijen tedavisi, kronik solunum yetmezliği tedavisinde ve KOAH hastalarına uygulanmaktadır. KKOAH hastalarının kan basıncı genel olarak düşük olduğundan, oksijen seviyesinin hangi basınçta olduğu ölçülerek, ona uygun oksijen verilir. Oksijen hız ve basıncı, hastanın oksijen seviyesine göre ihtiyacı olduğu kadar verilerek tedavi edilir. KOAH ataklarında oksijen tedavisi uygulanırken dikkatli olmak gerekir. Oksijen basıncı doğru şekilde ayarlanmazsa hastanın solunumu durabilir. Hasta kişilere oksijen tedavisi verilirken, burun kanülleri ve maskeler kullanılmaktadır. Burun kanülleri, genellikle en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Çünkü hasta daha rahat yemek yiyip, daha rahat öksürebilmektedir. Kronik solunum yetmezliğine sahip hastalara, oksijen tedavisi gece uykuda uygulanmaktadır. Uykuda verilen oksijen sayesinde, hastanın beyin fonksiyonları daha düzgün çalışarak, kan basıncının düşmesi engellenir.

Oksijen Konsantratörü Hakkında

Oksijen Konsantratörü Nedir

Oksijen tedavisi yararları

Oksijen, tüm canlılar için hayati öneme sahip bir gazdır. Vücutta oluşabilecek herhangi bir tahribatı tedavi edecek olan da oksijendir. Vücuda estetik yönden kozmetik ürünlerle tedaviler uygulanırken, oksijen tedavileri de uygulanmaktadır. Oksijen tedavisi vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak, vücutta biriken toksinleri atmaya yardımcı olur. Güneş lekelerine iyi gelerek, cildin nem ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Vücuttaki sivilce oluşumunu engelleyerek, yaraların kolayca iyileşmesinde etkilidir. Hücre yaşlanmasını önlemektedir. Oksijenin tüm vücuda çok önemli faydaları bulunmaktadır. Fakat her kişiye oksijen tedavisi uygulanamaz. Solunum almakta zorlanan kişilere uygulanırsa, nefesi kesebilir. Vücutta normalden yüksek ateş varsa oksijen tedavisi uygulanamaz. Yaşlı ve obezite hastalarına uygulanmamalıdır. Oksijen tedavisi her kişinin hastalığına göre, belli basınç ve hızda uygulanır. Vücuda oksijen tedavisi uygulandığında, 3 ay vücutta etkileri görülmeye devam etmektedir.

13 Ocak 2018
11.896 kez görüntülendi
Contact me
whatsapp
phone
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.