Oksijen Konsantratörü Bakımı

Oksijen Konsantratörü Bakımı

Oksijen Konsantratörü Bakımı; Marka ve modellere göre bakım süreleri ve filtre değişimleri değişkenlik göstermektedir, Çin ve yerli modellerde iç filtre “pal filtre” 3 ayda değiştirmek gerekmekte, tabi oksijen konsantratörünüzü günde en az 4-5 saat çalıştırıyor iseniz. Eğer kullandığınız oksijen cihazı Amerikan yada avrupa markası ise 5 ile 6 ayda, pal filtre değiştirilir. Her konsantratörün dış kısmında toz tutucu filtreleri vardır, bu filtreler eğer günde 4 saat ve üstü kullanıyorsanız haftada 2 kez yıkayıp kurutup takmanızda fayda var.

 

Konsantratörün Önemi  ve Bakımı

Her canlının yaşamını sürdürebilmesi adına ihtiyaç duymakta olduğu oksijen gazı içerisinde yer almakta olan bileşenler temiz hava oluşumuna olanak sağlamaktadırlar. Bu temiz hava solunumuna sürekli olarak ihtiyaç duymakta olan kişilerin kullanabilmesi açısından sağlık sektöründe yardımcı araç olarak üretimi gerçekleştirilmekte olan oksijen konsantratörleri oldukça büyük ilgi görmektedir. Özellikle sağlık kuruluşları başta gelmek üzere, çoğunlukla evlerde de kullanılabilmekte olan bu cihazların son teknolojide taşınabilir olarak da üretimi gerçekleştirilmiştir. Daha rahat nefes alma olanağı sunmakta olan bu cihazlar ortam içerisinde yer almakta olan hava içerisindeki gazları birbirinden ayrıştırma görevini üstlenmektedir. Böylelikle filtrelediği gazlar arasından saf hali ile oksijen gazını çıkartarak hastanın yalnızca bu gaz ile temasını sağlamaktadır.

 

Konsantratörün Oksijen Üretimi  

Canlıların solunum ihtiyacını karşılayacak niteliklere sahip tamamen saf ve doğal oksijen üretiminin sağlanması adına ihtiyaç duyulmakta olan konsantratör cihazı içerisinde bulunmakta olan metaryaller ile öncelikle dış ortamda bulunan havayı cihaz içerisine çekmektedir. Cihaz içerisinde yer almakta olan gazları birbirinden ayırt etme görevini üstlenen molekül elek adı verilmekte olan bölüm bu depolanan gazları birbirinden ayırt ederek yalnızca oksijen gazının başka bir hazneye aktarımını gerçekleştirmektedir. Bu ayrıştırmayı yaparken kullanım gerektiren yüksek basınç ilgili konsantratör cihazı içerisinde mevcuttur. Dış ortamda bulunan tüm havayı emerek ayrıştırma olanağı sağlamakta olan konsantratör cihazına düzenli olarak gereken bakım yapılmaz ise cihazın ömrü oldukça kısalmaktadır.

Oksijen Konsantratörü Bakımı

Oksijen Konsantratörü Bakımı

Konsantratör Bakımı  

Özellikle nefes darlığı gibi hastalıklar ile mücadele etmekte olan kişiler için oldukça gerekli bir cihaz olan konsantratör cihazı bakımı büyük önem içermektedir. Öncelikle cihaz içerisinde yer almakta olan ve hasta ile birebir temas halinde olan oksijen sağlayıcı hava filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde filtre içerisinde birikmekte olan pis hava bir süre sonra hasta ile temas etmeye ve böylelikle hasta açısından daha kötü sonuçların doğmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca cihazı motor bakımının aylık periyotlarda bakımının yapılması, fan parçasının temizliği, basınç ayarlarının kontrolü gibi aşamalar da sağlıklı oksijen alımının sağlanması adına oldukça büyük önem içermektedir. Bu nedenle çoğu zaman medikal firmaları tarafından satın alma işlemi gerçekleştirilmekte olan bu konsantratör cihazlarının bakımını profesyonel anlamda sağlayacak olan bir servis ile anlaşmak gerekmektedir.

 

 

15 Ocak 2018
150.275 kez görüntülendi
Contact me
whatsapp
phone
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.