Oksijen Konsantratörü Bakımı

Oksijen Konsantratörü Bakımı

Oksijen Konsantratörü Bakımı; Marka ve modellere göre bakım süreleri ve filtre değişimleri değişkenlik göstermektedir, Çin ve yerli modellerde iç filtre “pal filtre” 3 ayda değiştirmek gerekmekte, tabi oksijen konsantratörünüzü günde en az 4-5 saat çalıştırıyor iseniz. Eğer kullandığınız oksijen cihazı Amerikan yada avrupa markası ise 5 ile 6 ayda, pal filtre değiştirilir. Her konsantratörün dış kısmında toz tutucu filtreleri vardır, bu filtreler eğer günde 4 saat ve üstü kullanıyorsanız haftada 2 kez yıkayıp kurutup takmanızda fayda var.

 

Konsantratörün Önemi  ve Bakımı

Her canlının yaşamını sürdürebilmesi adına ihtiyaç duymakta olduğu oksijen gazı içerisinde yer almakta olan bileşenler temiz hava oluşumuna olanak sağlamaktadırlar. Bu temiz hava solunumuna sürekli olarak ihtiyaç duymakta olan kişilerin kullanabilmesi açısından sağlık sektöründe yardımcı araç olarak üretimi gerçekleştirilmekte olan oksijen konsantratörleri oldukça büyük ilgi görmektedir. Özellikle sağlık kuruluşları başta gelmek üzere, çoğunlukla evlerde de kullanılabilmekte olan bu cihazların son teknolojide taşınabilir olarak da üretimi gerçekleştirilmiştir. Daha rahat nefes alma olanağı sunmakta olan bu cihazlar ortam içerisinde yer almakta olan hava içerisindeki gazları birbirinden ayrıştırma görevini üstlenmektedir. Böylelikle filtrelediği gazlar arasından saf hali ile oksijen gazını çıkartarak hastanın yalnızca bu gaz ile temasını sağlamaktadır.

 

Konsantratörün Oksijen Üretimi  

Canlıların solunum ihtiyacını karşılayacak niteliklere sahip tamamen saf ve doğal oksijen üretiminin sağlanması adına ihtiyaç duyulmakta olan konsantratör cihazı içerisinde bulunmakta olan metaryaller ile öncelikle dış ortamda bulunan havayı cihaz içerisine çekmektedir. Cihaz içerisinde yer almakta olan gazları birbirinden ayırt etme görevini üstlenen molekül elek adı verilmekte olan bölüm bu depolanan gazları birbirinden ayırt ederek yalnızca oksijen gazının başka bir hazneye aktarımını gerçekleştirmektedir. Bu ayrıştırmayı yaparken kullanım gerektiren yüksek basınç ilgili konsantratör cihazı içerisinde mevcuttur. Dış ortamda bulunan tüm havayı emerek ayrıştırma olanağı sağlamakta olan konsantratör cihazına düzenli olarak gereken bakım yapılmaz ise cihazın ömrü oldukça kısalmaktadır.

Oksijen Konsantratörü Bakımı

Oksijen Konsantratörü Bakımı

Konsantratör Bakımı  

Özellikle nefes darlığı gibi hastalıklar ile mücadele etmekte olan kişiler için oldukça gerekli bir cihaz olan konsantratör cihazı bakımı büyük önem içermektedir. Öncelikle cihaz içerisinde yer almakta olan ve hasta ile birebir temas halinde olan oksijen sağlayıcı hava filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde filtre içerisinde birikmekte olan pis hava bir süre sonra hasta ile temas etmeye ve böylelikle hasta açısından daha kötü sonuçların doğmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca cihazı motor bakımının aylık periyotlarda bakımının yapılması, fan parçasının temizliği, basınç ayarlarının kontrolü gibi aşamalar da sağlıklı oksijen alımının sağlanması adına oldukça büyük önem içermektedir. Bu nedenle çoğu zaman medikal firmaları tarafından satın alma işlemi gerçekleştirilmekte olan bu konsantratör cihazlarının bakımını profesyonel anlamda sağlayacak olan bir servis ile anlaşmak gerekmektedir.

 

 

15 Ocak 2018
112.572 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM

 1. Mehmet dedi ki:

  Aynen öyle, filtrelerin bakımı çok önemli. Havada yer alan partiküller bu filtrelere takılıyor ve daha sağlıklı oksijen teneffüs edilmiş oluyor.

  1. admin dedi ki:

   Mehmet bey sizin gibi kültürlü ve bilinçli insanların bu tür konulara eğilmesi oldukça hoş, inanın nasıl durumlarla karşılaştığımızı hiç tahmin bile edemessiniz, 3-4 yıl oksijen konsantratörü kullanıp hiç bakım yaptırmayanlar, hiç filitre değişimi yapmayanlar malesef ülkemizde çok. Tabi bilinçsiz satıcılardan da kaynaklı durumlar oluyor, oksijen cihazını hastaya satıyorlar ama ne zaman bakım gerekir, ne zaman filtre değişimi olacak, ne zaman filtreler temizlenir gibi bilgiler malesef hasta yada hasta yakınlarına aktarılmıyor. İyi günler dileriz.

 2. hasan ali dedi ki:

  bende 1 sene önce Oksijen Konsantratörü satın aldım. her sene bakım yaptırmak gerekiyor mu? Ayrıca siz oksijen konsantratörü bakımı yapıyor musunuz?

  1. admin dedi ki:

   Hasan merhabalar, biz bakım yapmıyoruz, oksijen konsantratörü satışı ve kiralaması yapıyoruz. 1 sene önce aldığınız oksijen konsantratörü mutlaka bakıma gitmesi gerekir, Çin ve Yerli marka ise 3-4 ayda bir bakım gerekir Amerikan markası ise markaya göre 6 ay veya 1 yılda bakım gerekir. AirSep marka yılda 1 kez, Ever Flo ise 6 ayda bir bakım gerektirmektedir. iyi günler.

 3. Celal dedi ki:

  Ben de Respirox marka konsantratör var. Aldığımızdan beri filtre dışında bir değişikli yapmadık. Bakımını uzman ellere bırakmak istiyoruz yardımcı olursanız sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Celal bey cihazınızı 1 bir kez en azından bakıma yollayın lütfen. Biz oksijen konsantratörü bakımı yapmıyoruz maalesef, iyi günler dileriz.

 4. Mehmet dedi ki:

  Devilbiss marka konsantratör var ben de. Daha iyi performans göstermesi için iç filtresini 2 günde bir temizliyorum. Bu sayede hem daha uzun ömürlü oluyor hem daha kaliteli hava geliyor.

  1. admin dedi ki:

   Mehmet bey bazı markalarda dış filtre oluyor bazılarında olmuyor, dış filtre olan makineler de kullanıma bağlı olarak hafta 1 veya 3 kez dış filtre temizliği yıkanıp kurutulup tekrar yerine konması gerekmekte, bunu hafta 2 kez yaparsanız iç filtre ömrünü uzatır ve daha kaliteli oksijen solursunuz. İyi günler dileriz.

 5. sadiye dedi ki:

  bizim cihazında hemen hemen bir senesi dolmak üzere… şans eseri bu siteye girdim ve oksijen cihazının ne kadar önemli olduğunu öğrendim.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, sizlere yardımcı olabilsek ne mutlu bizlere, iyi günler.

 6. sadık yavuz dedi ki:

  2 yıldır oksijen cihazının bakımını bu arkadaşlara yaptırıyorum. Evimden alıp tekrardan evime bırakıyorlar. Şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Tekrardan teşekkür ediyorum.

 7. Uğurcan dedi ki:

  Oksijen cihazı bakımını çok kısa sürede yapıyorsunuz bunun için teşekkür ederim. Ben de birde konsantratör var, bir yorumda görmüştüm sanırım bakımına henüz geçmemişsiniz. Konsantratör bakımı yapmaya başladığınızda mutlaka sizinle çalışacağım

  1. admin dedi ki:

   Uğur can Bey oksijen konsantratörü bakımını sizinde belirttiğiniz üzere maalesef yapmıyoruz. Oksijen konsantratörü satışı ve oksijen konsantratörü kiralaması yapmaktayız. Kiralık oksijen konsantratörü hizmetini de sadece İstanbul ilimizde yapmaktayız. İyi akşamlar.

 8. Baki dedi ki:

  Düzenli olarak filtreyi yıkayın sonra arkanıza yaslanın keyfini çıkarın. Çok büyük bakım gerektiren cihazlar değil, bir nevi araba gibi. Suyunu, filtresini belirli aralıklarla yenileyin tamamdır

  1. admin dedi ki:

   Baki bey çok güzel özetlemişsiniz, İyi akşamlar.

 9. Nisan dedi ki:

  Oksijen konsantratörüme hortumumu taktım fakat çok fazla hava gelmiyor azıcık geliyor bu normal mi?

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, oksijen konsantratöründe hava az gelmesinin en büyük nedeni su kabının yerine tam oturturulmamasıdır. Su kabını yeniden söküp takınız, büyük ihtimalle düzelecektir. İyi günler.

 10. Asya dedi ki:

  Merhabalar respiro 7F -3 marka concentrator aldık babam için sma filtredi nerde bilemedim :(( üstte iki vida var açtım iç bölmede bi çok süngerimdi yapı var açıkçadı hangisi filtre bilemedim yardımcı olursanız sevinirim tşk

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, aldığınız ürün Çin markası, bahsettiğiniz vidaları söktüğünüzde kapağı açın ve iç kısımda su bardağına banzer bir hazne olacak o haznenin üst kısmında kapağı çevirerek açınız, açtığınızda filitreyi göreceksiniz, filitre yıkanmaz, yeni bir filitre takmanız gerekir. Yapamassanız bizleri arayınız tarif edelim. İyi günler.

 11. Reşat citil dedi ki:

  Oxylife marka konsatre makinem 2 senedir kulaniyorum ilk zamanlar iyiyidi 3 aydir degisti sanki normal hava geliyor rahatlama yerine daha cok daraliyorum her iki yanda filtreler var haftada iki sefer yikiyor kurutuyor ve takiyorum baskada filtresi varmi bilmiyorum lutfen beni aydinlatirsaniz sevinirim simdiden tesekurler

  1. admin dedi ki:

   merhabalar, bir çok marka oksijen konsantratöründe dış filtre haricinde iç filtreleri olur, kullanımıza bağlı olarak 3 ay, 6 ay veya yıllık olarak değişmesi gerekir, sizin filtre değişim zamanı fazlaca geçmiş ve şuan cihazınız filtrelemiyor, yerli ve çin marka modellerde 2 yıl sonra oksijen ölçüm cihazı ile oksijen üretim seviyesi ölçülmesi gerekmektedir. Ürününüzü yetkili servise götürerek ölçüm ve bakım yaptırın lütfen. İyi günler.

 12. Mesut dedi ki:

  Bende Respirox 7f-5b modeli var filtresi nerede bulamadım kullanım kılavuzu falan da çıkmadı. Ben her gün değil nadir kullanıyorum, sık kullanmayanlar ne kadar sürede bakım yaptırmalı. ?

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar
   Ürünün üstünde kapak var onu kaldırın ve 2 adet vida var onları tornavida ile sökün, söktükten sonra kapağı kaldırınız ve iç bölge yuvarlak bir kutuçuk göreceksiniz, üst kapağını çevirerek çıkarın ve filtreye ulaşmış olacaksınız. 4-5 ayda bir filtresini değiştirin ve yıllık bakıma gönderin. İyi günler.

 13. Canan dedi ki:

  Respirox marka cihaz kullanıyorum fitresi nasıl tizlenir

  1. admin dedi ki:

   Merhaba
   Üst tarafındaki kapağı kaldırın 4 adet vida var, onları yıldız torna vida ile sökün ve kapağı kaldırın, içerde yuvarlak bir kuru var üst kapağı çevirerek çıkarın, içinde filtreyi göreceksiniz, onu çıkarıp yerine yeni aldığınız filtreyi koyun, 3-4 ayda bir tekrar ediniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
WhatsApp chat